Každá investícia so sebou nesie istú mieru rizika. Dá sa však eliminovať natoľko, že si viete zabezpečiť stabilný zisk a pritom nesiete len malú mieru rizika. Aj v prípade, že vám nič nehovoria pojmy ako indexy, komodity, pákovanie, akcie, ETF, stále dokážete dobre investovať a dosiahnuť stabilné zhodnotenie. Stačí len poznať pár pravidiel.
Najväčším rizikom Slovákov je, že nie sú ochotní podstúpiť primerané riziko v zhodnotení peňazí. Stále majú pocit, že ak budú investovať konzervatívne, tak prakticky majú len minimálnu šancu, že sa ich financie znehodnotia. Opak je pravdou. Prehnaný strach z rizika je riziko samotné.
„Slováci sú pri investovaní veľmi konzervatívni. Uprednostňujú bezpečnosť investícií pred výnosom. Takíto klienti investujú skôr do konzervatívnych fondov.“
Lenka Buchláková, ekonomická analytička FinGO.sk
Konzervatívne fondy si pritom volia aj v prípade, keď pre nich nie sú vhodné. Napríklad pri sporení v treťom pilieri je najhoršou možnosťou sporiť v konzervatívnych fondoch, ak máte viac ako 10 rokov do dôchodku. Akcie sú totiž v dlhodobom horizonte najziskovejšie, ale aj najrizikovejšie. Avšak, ak sa zľaknete pohybov na trhu, prichádzate o možnosť svoje peniaze dynamicky zhodnotiť. V konzervatívnych fondoch, ktoré sú určené na uchovanie hodnoty krátko pred dôchodkom, nemusia investície vykryť ani infláciu.
Pri investovaní chce každý lacno kúpiť a keď trh vystúpi nahor, tak predať. Problém je, že nikto presne nevie, kde je vrchol a kde je dno. Ani kedy prídu. Prepady na trhoch vedia dosahovať až 30 percent. Stabilnou možnosťou, ako eliminovať riziko, nie je čakať na prepady a vrcholy, ale investovať pravidelne.
„Pravidelným nákupom aktív na finančných trhoch sa totiž priemeruje ich nákupná cena. Investor ich tak nakúpi za nižšiu cenu, ako je jej aritmetický priemer, a o to lacnejšie, čím vyššia volatilita, teda výkyvy na trhu sú. Keďže vyše 100-ročná moderná história akciových trhov jasne ukazuje, že dlhodobo majú akciové trhy rastový trend, pravidelné investovanie bolo doteraz (na období dlhšom ako 15 rokov) ziskové vždy a predpokladáme, že ziskovým bude i naďalej.“
Marián Búlik, OVB
Ideálny spôsob, ktorý rozloží riziko a priemeruje cenu, je pravidelné investovanie napríklad do tretieho piliera. Nenakupujete svojvoľne, ale pravidelne, každý mesiac. Výsledkom je priemerná cena a rast vašich investícií aj v čase, keď sa trh napríklad zotavuje z prepadu na pôvodnú hodnotu. Vaše investície sa vtedy zhodnotia rýchlejšie.
Vedeli ste, že...
... pri španielskej chrípke trvalo klesanie trhov 2,5 roka? Následne sa však akciový trh v USA do 3 rokov zotavil a prekonal pôvodnú úroveň.
Hlavným argumentom Slovákov, prečo nešetria a následne neinvestujú je, že nemajú z čoho. Podľa Eurostatu z roku 2019 však mesačne míňame na zbytočnosti v priemere 65 eur. Tieto financie môžete radšej investovať. Rovnako je v prípade investovania do fondov v treťom pilieri ideálne využiť aj podporu zamestnávateľa. Čím zhodnocujete majetok omnoho rýchlejšie, ako len vlastnými príspevkami.
Mnoho ľudí sa pri investovaní popálilo tým, že investovali do fondov príliš vysokú sumu peňazí naraz. Ak máte financie, ktoré chcete investovať a nie si ich odložiť napríklad na sporiaci účet, peniaze vždy rozdeľte. Rovnako sa s veľkými sumami neoplatí ani riskovať na akciovom trhu. Pretože vidina veľkého zisku sa môže rozplynúť v nečakanej strate.
„Pri menšej jednorazovej investícii (do 10 000 eur) stačí, ak peniaze rozdelíte do 3 tranží s mesačným rozostupom. Pri väčších sumách je lepšie rozdeliť investíciu do 6 tranží.“
Marián Búlik, OVB
Toto jednoduché pravidlo rozdelenia sa oplatí dodržať aj v prípade mimoriadneho vkladu do tretieho piliera.
V súčasnosti stále viac ľudí láka priame obchodovanie na finančných trhoch cez brokera. Možnosť kúpiť si akcie, predať, realizovať obchody s komoditami, staviť na menové páry. To všetko sa dnes dá z mobilu alebo počítača. Za pár sekúnd je možné vytvoriť značný zisk. Odvrátenou stranou je však aj fakt, že väčšina ľudí nakoniec na špekuláciách prerobí.
„Keď ste si už rast všimli, pravdepodobne ste už premeškali najväčší nárast.“
Marián Búlik, OVB
Preto, ak nepatríte naozaj k zdatným investorom, ktorí sa chcú na obchodovanie špecializovať, je lepšie vložiť svoj majetok do rúk profesionálnych správcov fondov, ako sa riadiť vlastnými emóciami.
Navyše pri obchodovaní môžete stratiť značné peniaze, ktoré by inak mohli slúžiť na dôchodkové zabezpečenie. Pri investovaní do fondov v treťom pilieri pritom môžete rovnako participovať na raste akcií svetových firiem. Akurát s menším rizikom, že niečo pokazíte.
Možno sa potešíte, že vaše investície skončili v zelených číslach, ale to ešte nemusí znamenať, že ste zarobili. Rizikom je, že vaše zhodnotenie nemusí prekonať infláciu. No a v takom prípade síce máte „papierové“ zhodnotenie, ale to reálne chýba. Práve tento prípad sa môže stať, ak investujete celý život do konzervatívnych fondov v dôchodkovom sporení. Ak by ste mali dynamické fondy, v správnom období vášho života, tak sa o zhodnotenie nad infláciu báť nemusíte.
Chcete znížiť riziko a maximalizovať stabilitu výnosu? Poradíme vám praktických a overených šťastných 7 tipov:
Výber fondu podľa rizikového hodnotenia |
Body |
---|---|
Konzervatívny d.d.f. | 3-10 |
Vyvážený d.d.f. | 11-20 |
Akciový d.d.f. alebo Indexový d.d.f. | 21-30 |