Chcete zarábať peniaze počas toho, ako sa venujete svojim koníčkom? Znie to ako nedosiahnuteľný sen. Našťastie, takéto niečo existuje a volá sa to pasívny príjem. V dnešnom článku vám ukážeme, aké máte možnosti.
Rozdiel medzi týmito dvoma príjmami je v spôsobe, akým finančné prostriedky zarábate. Pri aktívnom príjme vyvíjate aktivitu, za ktorú dostávate príjem. Príkladom je zamestnanie, kde za svoju prácu dostávate výplatu. Pri pasívnom zarábate peniaze aj vtedy, keď nič nerobíte. Pasívny príjem totiž pramení z rozhodnutí či aktivít, ktoré ste spravili v minulosti.
Predstavte si dvoch podnikateľov, ktorí žijú v meste. Cez mesto preteká široká rieka a nie sú v ňom žiadne mosty. Prvý podnikateľ sa rozhodne kúpiť loď a každý deň za poplatok prevážať ľudí z jedného brehu na druhý. Príjem má však iba vtedy, keď je v práci.
Druhý podnikateľ sa rozhodol postaviť most. Každý, kto chcel cez neho prejsť, musel zaplatiť. Okrem toho zamestnal vyberača mýta, ktorý vyberal mýto za prejazd bez ohľadu na to, či bol podnikateľ č. 2 v práci.
Pasívny príjem znie veľmi lákavo a mnoho ľudí si ho predstavuje ako veľmi jednoduchú cestu k peniazom. Preto vzniklo niekoľko mýtov, na ktoré si treba dať pozor. Ak im podľahnete, hrozí, že vaša snaha o pasívny príjem rýchlo stroskotá.
● O pasívne príjmy sa netreba starať
● Pasívne príjmy vás zabezpečia na celý život
● Po rozbehnutí pasívnych príjmov už nemusíte nič robiť
Nie je to však pravda. O pasívne príjmy sa musíte starať, pretože plynú z rozhodnutí a aktivít z minulosti. Všetkým je jasné, že život sa mení, a to, čo platilo v minulosti, dnes už neplatí. Dobrým príkladom sú napríklad vkladné knižky. V minulosti mali veľmi výhodné úrokové sadzby, čím generovali slušný pasívny príjem. Pred ich koncom boli úroky smiešne nízke.
Možností, ako si zabezpečiť pasívny príjem, je niekoľko. My sa s vami podelíme o tie najlepšie:
● investovanie na finančnom trhu
● doplnkové dôchodkové sporenie
● prenájom nehnuteľnosti
● prenájom hnuteľného majetku
● vytváranie webového obsahu
Ide o najznámejší spôsob pasívneho príjmu. K jeho rozbehnutiu nepotrebujete veľa. Potrebujete len čas a peniaze, ktorých prípadná strata vás nezabolí. Na finančnom trhu nájdete rôzne investičné produkty, s ktorými viete dosiahnuť pasívny príjem. Pri ich výbere sa však riaďte mierou investičného rizika, ktoré ste ochotní podstúpiť. Sú to:
● Akcie – majú vyššie výnosy a zároveň aj vyššie riziko straty
● Dlhopisy – sú bezpečnejšie ako akcie, ale ich výnosy nebývajú veľké
● Podielové fondy – spravujú ich správcovské spoločnosti. Ich výhoda je, že do nich môžete investovať aj malé sumy, a to jednorazovo alebo pravidelne. Tvorí ich mix rôznych investičných produktov.
● Termínované vklady – z pohľadu investičného rizika sú najbezpečnejšie, pretože banka garantuje výšku ich výnosu po celý čas vkladu. Nevýhodou je, že ide o časovo viazaný vklad, preto si peniaze z neho viete vybrať až po jeho uplynutí.
Staroba je jedno z období, kedy jediným aktívnym príjmom človeka je starobný dôchodok. Avšak demografické vyhliadky hovoria jasne. Populácia starne a na dôchodkový systém bude vyvíjaný čoraz väčší tlak. Inflácia navyše spôsobuje, že všetko okolo je čoraz drahšie. Z tohto hľadiska je DDS vynikajúcim stabilným pasívnym príjmom v starobe.
…pri doplnkovom dôchodkovom sporení vám stačí fakt málo? Pri sume 20 € mesačne po dobu 44 rokov a vďaka zloženému úročeniu si viete nasporiť niekoľko desiatok tisíc eur.
Ak máte vlastný byt, môžete ho prenajímať a pasívny príjem máte na svete. Oproti investovaniu na finančných trhoch je jeho výnos stabilný. Avšak netreba zabúdať na daňový úrad, keďže zo ziskov z prenájmu nehnuteľností ste povinný odvádzať daň. Pribudnú vám aj starosti s nájomníkmi či rôznymi opravami porúch, ktoré vzniknú v prenajímanej nehnuteľnosti.
Tu môžeme spomenúť rôzne požičovne či projekty zdieľaných dopravných prostriedkov. Najznámejšie sú požičovne áut či bicyklov alebo aj milované a zatracované zdieľané kolobežky. V súčasnosti viete požičať úplne všetko, o čo majú ľudia záujem, ale nechcú si danú vec, ktorú použijú iba raz, kúpiť za plnú sumu.
Písať blogy alebo tvoriť videá je jeden z nových a obľúbených spôsobov, ako dosiahnuť pasívny príjem. Máte talent a nápady? Nech sa páči, smelo do toho. Čím zaujímavejší obsah, tým viac videní, a tým väčší príjem z reklamy.
Pasívny príjem znie ako super spôsob na zabezpečenie finančnej stability. Treba sa ale mať na pozore a nepodliehať mýtom o pasívnom príjme. Musíte sa o ne starať a pracovať na nich bez ohľadu na to, ako lákavo vyzerá predstava ničnerobenia. Nezabudnite ani na riziká, ktoré sú s nimi späté.
Zdroj: vub.sk
Výber fondu podľa rizikového hodnotenia |
Body |
---|---|
Konzervatívny d.d.f. | 3-10 |
Vyvážený d.d.f. | 11-20 |
Akciový d.d.f. alebo Indexový d.d.f. | 21-30 |