Aby ste o svoje financie neprichádzali, ale naopak dokázali ich zhodnocovať, nepotrebujete študovať ekonomickú univerzitu. Stačí, ak budete poznať niekoľko dôležitých pojmov a naučíte sa s nimi narábať. Jedným z nich je inflácia. Najväčšia nepriateľka vašich úspor.
Nemusíte sa zaoberať peniazmi a investovaním, ale inflácia sa vás v trhovej ekonomike aj tak dotkne. A skôr či neskôr si ju všimnete. Inflácia kvôli rastu cien a pohybom v ekonomike znižuje hodnotu peňazí, ktoré máte v peňaženke.
To znamená, že za jedno euro sa toho dá kúpiť menej ako v minulosti. Inflácia sa dotýka každého z nás, pretože peniaze sa znehodnocujú v rámci celej krajiny. Nemožno ju ignorovať, len si proti nej peniaze uchrániť.
Vedeli ste, že...
… Európska centrálna banka vysvetľuje infláciu ako všeobecný rast cien tovarov a služieb, nielen rast cien jednotlivých položiek.
Ako príklad si predstavte, že zarábate 500 eur v čistom. A bežne míňate na stravu počas mesiaca 300 eur. Kupujete stále rovnaké položky – chlieb, mäso, vajíčka a benzín. Avšak počas roka zistíte, že za rovnaký životný štandard míňate 304 eur. Tak vyzerá ročná inflácia na úrovni približne 1,5 %.
Zostane vám o zhruba 4 eurá z výplaty menej ako pred rokom. Poviete si, že štyri eurá nie sú veľa, ale ak je inflácia 1,5 % napríklad 10 rokov, tak hodnota peňazí sa zníži o 15 %. Za to, čo ste zaplatili kedysi 300 eur, zaplatíte už 345 eur. Máte stále výplatu 500 eur, ale kúpite si za svoje peniaze omnoho menej. To znamená inflácia v peňaženke každého z nás.
Pri meraní inflácie sa zohľadňujú všetky tovary a služby, ktoré domácnosti spotrebovávajú:
Rast cien prirodzene tlačí aj na rast miezd. Ak nechcete, aby váš životný štandard každoročne klesal, jednou z možností je zvýšiť príjem. Tu štát prichádza s riešeniami, ako je zvyšovanie minimálnej mzdy, vďaka čomu majú stabilnú istotu životného štandardu aj najmenej platení zamestnanci.
Inflácia stimuluje ľudí k spotrebe. Zvyšuje sa tok peňazí ekonomikou a jednoducho čím viac míňate, tým viac potrebujete zarábať. Problémom však je, ako si pri inflácii ochrániť úspory alebo sporiť na dôchodok. Tu nám štát žiadnu pomocnú ruku nedáva. Jedinou možnosťou je investovať a získať zhodnotenie, ktoré je nad hranicou inflácie.
V roku 2019 bola inflácia na Slovensku 2,7 %, v minulom roku dosiahla 1,9 %, To znamená, že si v roku 2019 odkrojila z vašich úspor 2,7 % a v minulom roku 1,9 %. Preto, ak ste mali peniaze na dôchodok odložené napríklad na bežnom účte bez zhodnotenia, tak si len za ostatné dva roky môžete za ne kúpiť o 4,5 % menej ako pred dvoma rokmi, a to je dosť.
Ak by ste si ich tam nechali 40 rokov a priemerná ročná inflácia by dosiahla napríklad 2 %, za 40 rokov to bude 80 %. Vaše úspory budú prakticky bezcenné a za dnes odložených 1000 eur si kúpite o 40 už len toľko, ako dnes za 200 eur.
Oplatí sa teda sporiť si na dôchodok? Určite áno, avšak dodržte tento vzorec – stabilita peňazí na dôchodku = vaše ročné zhodnotenie financií prekoná infláciu.
Poznať ročnú mieru inflácie je veľmi dôležité hlavne pri dlhodobom investovaní. Ak financie odložíte na termínovaný vklad s úrokom 1,5 % alebo ich investujete do garantovaného fondu so zhodnotením 2 % a inflácia bude 2,5 %, vaše peniaze sa budú iba znehodnocovať.
Preto, ak chcete vedieť, ako sa vaše financie skutočne zhodnotili, od úroku odpočítajte infláciu. Ak ste investovali v dynamickom fonde a investícia sa zhodnotila o 8 % a inflácia dosiahla 2,5 %, tak ste stále zarobili 5,5 % a to už je príjemné zistenie.
Mnoho ľudí si na dôchodok peniaze odkladá. Ak len odkladajú, tak za roky snaženia im ich aj tak „prehajdáka“ inflácia. Preto, ak si chcete zabezpečiť lepší dôchodok, je nutné peniaze investovať so zhodnotením nad mierou inflácie. To ponúkajú napríklad dynamické fondy v treťom pilieri.
„Pre každého sporiteľa a investora je najdôležitejšie
prekonať v zhodnotení svojich úspor infláciu.“
(Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko)
Slováci pritom mali minulý rok uložených na bankových účtoch a termínovaných vkladoch takmer 40 miliárd eur, ktoré nerastú, iba ich znehodnocuje inflácia.
Pritom pri pravidelnom investovaní môže každý človek dosiahnuť priemerný výnos 5 - 7 či viac percent ročne. Napríklad v dynamickejších fondoch tretieho piliera. Ak chcete mať lepší dôchodok ako väčšina, investujte rozumne, nad hranicou inflácie. Na dôchodok si nesporte na bežnom účte, kde vám peniaze pohltí inflácia, ale rozumne ich investujte a vyberte si zisk.
Výber fondu podľa rizikového hodnotenia |
Body |
---|---|
Konzervatívny d.d.f. | 3-10 |
Vyvážený d.d.f. | 11-20 |
Akciový d.d.f. alebo Indexový d.d.f. | 21-30 |