Podľa dát od OECD Slováci zaostávajú v zhodnocovaní svojich úspor. Väčšinou ich majú uložené na bežnom alebo sporiacom účte. Kvôli inflácii, minimálnym alebo žiadnym výnosom takto Slováci ročne strácajú tisícky eur.
Na Slovensku neexistuje dlhá tradícia investovania do cenných papierov a aj to, čo vieme, je silne ovplyvnené americkým Hollywoodom. Vďaka tomu si investovanie predstavujeme ako chaotický ruch na burze určený len pre vyvolených. Všetko sú to ale mýty, pretože investovať môže naozaj každý a nepotrebujete na to ani obrovský kapitál.
Investovať by dnes mal každý, kto si to môže dovoliť. Hlavnou výhodou investovania je ochrana úspor pred infláciou, ktorá v roku 2022 prekonala niekoľkoročné maximá. Pri dobre zvolenej investičnej stratégii viete generovať zisk a zabezpečiť si stabilný pasívny príjem, prípadne vyšší dôchodok.
Existuje niekoľko možnosti investovania. Každá má svoje plusy aj mínusy.
● investovanie do zlata
● investovanie do cenných papierov (akcie, dlhopisy, zmenky či vkladné knižky)
● investovanie do meny (Forex)
Najobľúbenejšia forma investovania na Slovensku je investovanie do cenných papierov. Túto možnosť ponúka skoro každá banka či finančný poradca. Najväčšou výhodou pri využití týchto kanálov je poradenstvo, ktoré sa vám dostane.
Vybrať si správnu investičnú stratégiu je veľmi ťažká úloha a vždy záleží od toho, aký ste typ investora:
● Konzervatívny – väčšinou neskúsený investor, ktorý sa vyhýba riziku. Svoj majetok buduje pomaly a s rozvahou.
● Rozvážny – je ochotný akceptovať istú mieru rizika. Do rizikovejších aktív investuje len veľmi malú časť svojho majetku.
● Vyvážený – je si vedomý vzťahu vyššieho rizika a vyšších výnosov. Svoje investičné portfólio ma zdravo rozdelené na rastové a konzervatívne investície.
● Dynamický – veľmi rád investuje do rizikových aktív. Podstupuje tým zdravé riziko, pretože vie, že takto svoj majetok vybuduje rýchlejšie.
● Agresívny – vyhľadáva rastové investície a veľkú časť svojho majetku investuje do rizikových aktív.
To, aký ste typ investora, vám pomôže zistiť banka alebo finančný poradca na základe investičného dotazníka, ktorý s vami vyplnia. Ak sa rozhodnete investovať po vlastnej osi, existuje niekoľko online investičných dotazníkov. Veľmi podrobný dotazník nájdete aj na stránke projektu Oranžovej obálky.
Najlepším spôsobom, ako začať investovať, je investícia do dlhopisov. Aj napriek tomu, že v porovnaní s akciami majú nižší výnos, majú niekoľko výhod, ktoré vám na začiatok pomôžu osvojiť si investičné návyky.
Jednou z nich je aj nízka volatilita v porovnaní s akciami. Z krátkodobého hľadiska nie sú prepady také výrazné a vy nemusíte zápasiť s negatívnymi emóciami. Sú teda stabilnejšou formou investovania s nízkou mierou rizika.
Ako raz povedal španielsky spisovateľ Miguel de Cervantes Saavedra: „Múdry nedáva všetky vajcia do jedného koša.” To isté by malo platiť aj o vašom investovaní. Svoje investičné portfólio by ste mali diverzifikovať do niekoľkých fondov. Tým, že dlhopisy majú nižšie investičné riziko, majú zákonnite aj nižšie výnosy.
Diverzifikáciou investičného portfólia ochránite svoje investície tak, že rozkladáte riziko. Dlhopisy by sa preto mali pre vás stať akousi záchrannou vestou, ktorá znižuje riziko pri investícii v akciových fondoch. Samozrejme, netreba to preháňať s priveľkou diverzifikáciou, pretože v konečnom dôsledku stratí svoj význam.
Dlhopisy aj napriek nízkej výnosnosti stále predstavujú zaujímavú formu investovania pre začínajúcich či konzervatívnych investorov. Je to najmä kvôli nízkej miere rizika v porovnaní s akciami. Avšak mali by sme ich brať ako odrazový mostík na ceste investovania a časom svoje portfólio diverzifikovať do rastových a viac rizikových aktív.
Najlepším príkladom diverzifikovaného investovania, ktoré vám zabezpečí vyšší dôchodok, je III. pilier. Vaše mesačné príspevky DDS diverzifikuje do presne stanoveného portfólia tak, aby vám na konci sporenia zabezpečila stabilnú budúcnosť.
Zdroj: hnonline.sk
Výber fondu podľa rizikového hodnotenia |
Body |
---|---|
Konzervatívny d.d.f. | 3-10 |
Vyvážený d.d.f. | 11-20 |
Akciový d.d.f. alebo Indexový d.d.f. | 21-30 |