Kým v minulosti bolo investovanie len výhradou ľudí s veľkým majetkom, dnes je dostupné pre každého. Široká ponuka finančných inštrumentov a možnosť investovať aj zopár desiatok eur otvárajú dvere do sveta investícií aj úplne bežným ľuďom. Kde však na investovanie nájsť peniaze?
Zhodnocovanie finančných prostriedkov prostredníctvom investovania je rovnako dôležité ako sporenie. Peniaze vložené v akciách, fondoch, komoditách či cenných papieroch zarábajú bez toho, aby ste o tom vôbec vedeli. Na rozdiel od financií uložených na bankovom účte, ktoré strácajú svoju hodnotu kvôli inflácii, tieto financie robia presný opak.
To, či vám investované peniaze skutočne zarobia, závisí najmä od toho, do čoho ste ich vložili. Pred samotným investovaním je preto dôležité si dobre premyslieť, ktoré finančné nástroje využijete.
Investovanie vo všeobecnosti poskytuje určitý pocit istoty a stability. Viete sa vďaka nemu ochrániť nielen pred infláciou, ale dokážete si vytvoriť aj pasívny príjem, ktorý vás môže v mnohých situáciách zachrániť.
Ako teda nájsť peniaze na investovanie v prípade, že nemáte takmer žiadne voľné finančné prostriedky?
Človek často ani sám nevie, koľko počas mesiaca minie. Platí to najmä v situáciách, keď platíte kartou. Jedna káva denne v kaviarni, zopár obedov v meste a niekoľko väčších nákupov dokáže ukrojiť z celého rozpočtu nie desiatky, ale rovno stovky eur.
K ďalším bežným výdavkom rodiny aj jednotlivca patria:
● hypotéky
● rôzne spotrebné úvery
● kreditné úvery a ďalšie
Mesačné splátky za ne môžu tvoriť aj polovicu príjmu.
Zo začarovaného kruhu míňania sa môžete dostať jednoduchým riešením. Všetky svoje výdavky si na konci mesiaca spíšte a pozrite sa na ne. Zistite, aké zbytočné veci ste počas tohto obdobia kúpili a či skutočne potrebujete každý deň obed z reštaurácie alebo drahú kávu z kaviarne. Občas sa môžete uskromniť a vziať si niečo vlastné z domu.
Ušetriť môžete aj na veľkých výdavkoch, ako sú úvery. Ak ich splácate už dlhšie a majú nevýhodný úrok, zistite, či sa nedajú refinancovať. V prípade, že máte dlhov viac, informujte sa o možnosti ich konsolidácie.
Rozpočet môžu oslabovať aj rôzne skryté poplatky, ktoré platíte v bankách, nepotrebné poistky, predplatné časopisov, ktoré nečítate či predplatné streamovacích služieb, ktoré nesledujete.
Ak nemusíte, tak si hypotéky, spotrebné úvery a ďalšie pôžičky zbytočne neberte. Keď si chcete kúpiť niečo drahšie, radšej si na to našetrite a až tak si to kúpte. Mesačné splátky komplikujú šetrenie a spôsobujú, že voľné finančné prostriedky na investovanie len tak ľahko nenájdete.
Hneď, ako vám na účet príde výplata, časť z nej si odložte. Presuňte ju napríklad na:
● sporiaci účet
● iný podúčet, ktorý v banke máte
Budete si tak istí, že financie v rýchlosti a v návale emócií nepoužijete napríklad na kúpu oblečenia, jedla alebo niečoho, čo vás zaujalo pri prechádzaní mestom.
Zabudnite takisto na odkladanie ku koncu mesiaca alebo tesne pred výplatou. V takomto čase s veľkou pravdepodobnosťou už nebudete mať čo odložiť.
Ak môžete, z príjmov si odkladajte minimálne 20 %. Takáto suma by vám počas mesiaca nemala príliš chýbať a pri pravidelnom odkladaní vám môže vytvoriť dobrú rezervu do budúcnosti. Vďaka nej sa môžete cítiť stabilnejšie aj v neistých životných situáciách.
Niekedy sa stane, že ani pri výraznom šetrení a uskromnení peniaze jednoducho nezostanú. V takejto situácii vám zostáva posledná možnosť, ktorou je komunikácia s nadriadeným o zvýšení platu. Vyjednávanie o platoch síce nie je úplne príjemné, no rozhodne stojí aspoň za vyskúšanie.
Keď chcete svoje financie investovať, dobre si premyslite, do čoho ich vložíte. Auto či spotrebná elektronika nie sú rozhodne dobrým nástrojom na zhodnotenie peňazí. Ich hodnota hneď po kúpe výrazne klesá. Keď ich budete chcieť po čase predať, prerobíte na nich.
Ak sa vám zdá investovanie komplikované, svoje financie je ideálne zhodnotiť v III. pilieri. V ňom sa o váš majetok postará doplnková dôchodková spoločnosť, ktorá investuje tak, aby peniaze zarábali a naberali na hodnote.
Keď sa vám podarí ušetriť a získať voľné finančné prostriedky, tak na nič zbytočne nečakajte a investujte. Nezabúdajte, že úspešné investovanie je dlhodobé, spravidla v horizonte 5 – 10 rokov. Čím skôr teda peniaze do finančných inštrumentov vložíte, tým lepšie.
Výber fondu podľa rizikového hodnotenia |
Body |
---|---|
Konzervatívny d.d.f. | 3-10 |
Vyvážený d.d.f. | 11-20 |
Akciový d.d.f. alebo Indexový d.d.f. | 21-30 |