Začiatkom marca 2021 zverejnil Štatistický úrad SR údaj o priemernej mesačnej mzde v hospodárstve SR za rok 2020. Aj napriek pretrvávajúcej pandémii koronavírusu si priemerná mzda v roku 2020 udržala rast, aj keď jeho tempo bolo zhruba o polovicu pomalšie Hodnota priemernej mzdy v minulom roku napokon dosiahla 1 133 eur. Podľa informácii ŠÚ SR „na sklonku roka 2020 prvýkrát priemerné mzdy prekročili hranicu 1 000 eur vo všetkých ôsmich krajoch SR.“
Priemerná mzda je základným ukazovateľom vývoja hospodárstva. Ovplyvňuje však aj množstvo ďalších ukazovateľov, ako je spotreba, či úspory obyvateľov a ich kúpyschopnosť. Zásadným spôsobom ovplyvňuje mzdové náklady zamestnávateľov, ale aj procesy v oblasti odmeňovania.
Priemerná mesačná mzda má vplyv na rôzne veličiny v sociálnom a zdravotnom poistení, predovšetkým na minimálne a maximálne vymeriavacie základy, nemocenské dávky, poistné, odvody, ale aj výpočet ďalších ukazovateľov sociálnej sféry, ako sú platy ústavných činiteľov, primátorov či starostov, príspevok politickým stranám za volebné hlasy a pod.
Od 1.1.2021 má priemerná mzda vplyv aj na minimálnu mzdu. Tá sa vždy na nasledujúci kalendárny rok určí ako 57 % z priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, na ktorý sa určuje suma mesačnej minimálnej mzdy. Ak sa zákon v tomto smere nezmení, minimálna mzda na rok 2022 bude vo výške 646 eur.
Aj keď si to na prvý pohľad možno ani neuvedomujeme, výška priemernej mzdy má priamu súvislosť aj s III. pilierom. Ak má totiž účastník nastavenú výšku mesačného príspevku percentuálne /percentom zo mzdy/, automaticky rastie s vyššou mzdou aj jeho mesačný príspevok, resp. aj príspevok zamestnávateľa, ak je tento pomerovo naviazaný na účastnícky príspevok. Šanca porážať infláciu je tak oveľa reálnejšia a konečná nasporená suma na osobnom účte výrazne vyššia.
Priemerná mzda však má aj priamu súvislosť s vyplácanými dávkami, a to konkrétne s „jednorazovým vyrovnaním“. Pripomeňme si, o akú dávku ide.
Účastníkovi doplnkového dôchodkového sporenia môže byť vyplatené jednorazové vyrovnanie z týchto dôvodov:
1. Ak bol uznaný plne invalidným (nad 70%)
2. Ak splnil podmienky pre vyplácanie doplnkového starobného dôchodku alebo doplnkového výsluhovému dôchodku a súčasne aktuálna hodnota osobného účtu účastníka je nižšia ako dvojnásobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR
To znamená, že v zmysle § 18 ods. 1 písm. b) Zákona č. 650/2004 Z.z. je hranicou pre vyplatenie jednorazového vyrovnania aktuálne hodnota účtu do 2 266,-€
Táto podmienka však platí len za predpokladu, že účastník požiada o doplnkový starobný alebo výsluhový dôchodok a splní podmienky na ich vyplácanie. Splnenie podmienky, či aktuálny stav osobného účtu je nižší ako hranica 2 násobku priemernej mesačnej mzdy vyhlásenej ŠÚ SR za predchádzajúci kalendárny rok, overí DDS vo výplatný deň. Ak bude hodnota osobného účtu nižšia, vyplatí sa účastníkovi jednorazové vyrovnanie /JV/. Ak hodnota osobného účtu v deň výplaty presiahne vyššie uvedenú hranicu bude klientovi vyplácaná periodická dávka.
Nová výška JV je zohľadnená od výplatného termínu 15.3.2021 a bude platná až do vyhlásenia novej výšky priemernej mzdy za rok 2021 (v marci 2022).
Výber fondu podľa rizikového hodnotenia |
Body |
---|---|
Konzervatívny d.d.f. | 3-10 |
Vyvážený d.d.f. | 11-20 |
Akciový d.d.f. alebo Indexový d.d.f. | 21-30 |