Podielové fondy patria k obľúbeným investíciám mnohých ľudí. Predstavujú totiž pasívny príjem, s ktorým si viete zabezpečiť stabilnú budúcnosť. Ak chcete s nimi obchodovať, na výber máte dve možnosti. Buď s nimi budete obchodovať samostatne, alebo cez banku. Sú ale podielové fondy, ktoré ponúkajú banky výhodné? Viac sa dozviete v našom článku.
V súčasnosti viete investovať takmer do čohokoľvek. Zberateľské predmety, zlato, umenie či cenné papiere. Na Slovensku sa najväčšej obľube teší investovanie vo forme cenných papierov. Najznámejšou formou sú podielové fondy, ktoré ponúka takmer každá slovenská banka.
Banky však nie sú jediným miestom, kde si viete svoje úspory zhodnotiť. Existuje niekoľko obchodných platforiem a brokerov, ktorí vám umožňuju vstúpiť na finančný trh. Ktorá možnosť je správna? Porovnajme si výhody a nevýhody bežných podielových fondov s ETF.
Veľkou výhodou podielových fondov predávaných cez banku je poradenstvo, ktoré sa vám počas otvárania investície dostáva. S pracovníkom banky vypisujete tzv. investičný dotazník, vďaka ktorému zistíte, aký ste typ investora. Podľa toho vám odporučia ten správny podielový fond.
Pri obchodovaní cez platformy ste odkázaný sám na svoje vedomosti. Niektoré platformy síce obsahujú základný tutorial, no ten vás naučí iba základy. Pri investovaní sa preto nedostatočná finančná vzdelanosť môže veľmi škaredo vypomstiť.
Podielové fondy sú riadené správcovskou spoločnosťou, ktorá sa stará o celú investičnú stratégiu fondu. Investiční manažéri správcovskej spoločnosti sú odborníci, ktorí majú najpodrobnejšie analýzy o vývoji trhu a podľa nich určujú smer stratégie. Ide o aktívne riadenie investície, ktoré má svoje výhody, ale aj nevýhody.
Investícia v podielovom fonde je neviazanou investíciou, čo znamená, že z nej viete kedykoľvek vystúpiť. Funguje to na princípe odpredaja svojich podielových jednotiek. Keď ich predáte, aktuálne podielové jednotky sa ohodnotia na aktuálnu hodnotu trhu a vy dostanete svoje peniaze. Je to proces, ktorý trvá niekoľko dní.
Správcovské spoločnosti vytvárajú niekoľko fondov, ktoré v sebe obsahujú namiešaný kokteil rôznych investičných aktív. Konzervatívne fondy zväčša tvoria nízkorizikové aktíva (napr. dlhopisy). Potom sú tu dynamické fondy, kde prevládajú rizikovejšie, ale zato výnosnejšie aktíva (napr. akcie). Takto dokážete znížiť riziko, ktoré investovanie prináša.
Investovať do podielových fondov môže naozaj každý, pretože vďaka poradenstvu a celému procesu investovania je to jednoduché. Otvorenie investície sa dá zhrnúť do týchto krokov:
● prídete do banky
● vypíšete investičný dotazník
● vyberiete si fond
● spíšete zmluvu
● vložíte peniaze
Svoju investíciu si viete následne skontrolovať aj online, pričom správcovské spoločnosti v pravidelných intervaloch zverejňujú výnosy fondov.
…existuje aj Svetový deň investičných fondov? Je to dátum 19.4. V tento deň sa narodil aj Abraham Van Ketwich, ktorý založil prvý investičný fond.
Podielové fondy sú aktívne riadené. Manažéri fondu aktívne zasahujú do nákupu aktív, pričom vyberajú, ktoré aktíva nakúpia. Zisk alebo strata fondu sa tak odvíja od ľudského faktora. V takomto prípade môže preto niekedy dôjsť k fatálnej chybe, pretože nikto nie je neomylný.
ETF sú oproti podielovým fondom riadene pasívne. Znamená to, že ich zisk alebo strata sa odvíja priamo od finančného trhu. Vďaka tomu, že do tohto procesu nevstupuje ľudský faktor, sú poplatky za vstup či správu aktív minimálne.
Zisk z podielových fondov podlieha daňovej povinnosti. Správcovská spoločnosť zisk očistí od tejto dane. Pre vás to znamená menší zisk ako pri ETF. Ak ale dodržíte podmienku, že podielové fondy podržíte aspoň rok, tak sú od dane oslobodené.
Aj pri podielových fondoch viete dosiahnuť veľmi zaujímavé zhodnotenie. Avšak, keď si porovnáme výnos podielových fondov s ETF, tak nám vychádza, že ETF majú o niečo vyšší výnos. Je to najmä vďaka tomu, že sú riadené pasívne, majú nižšie poplatky za vstup či správu fondu a nie sú zdanené.
Ak nepatríte medzi ľudí, ktorí sledujú každé šuchnutie na burze, tak podielové fondy ponúkané bankami sú pre vás ako stvorené. K dispozícii máte odborné poradenstvo, jednoduché zapojenie, rýchlu dostupnosť peňazí a atraktívny zisk. To sú výhody, ktoré dokážu prevýšiť vyššie poplatky či samotné zdanenie zisku.
Výber fondu podľa rizikového hodnotenia |
Body |
---|---|
Konzervatívny d.d.f. | 3-10 |
Vyvážený d.d.f. | 11-20 |
Akciový d.d.f. alebo Indexový d.d.f. | 21-30 |